Biblioteka
Akademia Techniczno-Humanistyczna:

43-309 Bielsko-Biała
ul. Willowa 2, bud. L, parter
tel. +48 (33) 8279310
biblioteka@ath.bielsko.pl
(Sekretariat)

tel. +48 (33) 8279284

tel. +48 (33) 8279212
czytelnia@ath.bielsko.pl
(Czytelnia Ogólna)

Pomieszczenia:
001 (prawa strona korytarza):
Wypożyczalnia

010 (lewa strona korytarza):
Dyrekcja 010/16
Czytelnia Czasopism 010/2
Czytelnia Ogólna 010/4
Dział Gromadzenia i Opracowania Zbiorów 010/1
Wypożyczalnia Międzybiblioteczna 010/2
Samodzielne Stanowisko ds. Bibliografii i Bibliometrii 010/15

CPR certification online
BIBLIOTEKA AKADEMICKA ATH
Nasza Biblioteka ma już 50 lat!
Zdjęcie Czytelni przy ulicy Findera pochodzi z połowy lat 70-tych
Nasza Biblioteka ma już 50 lat!
Czytelnia Filii PŁ/ATH przy ulicy Willowej w budynku B z lat 90-tych
Czytelnia Ogólna posiada w swoich zbiorach ok. 34 000 woluminów
W Czytelni Czasopism zgromadzone są czasopisma polskie, zagraniczne i gazety
Księgozbiór Wypożyczalni gromadzony jest nieprzerwanie od 1970 roku i obejmuje książki ze wszystkich dyscyplin wiedzy

Poniżej prezentujemy krótki tekst pani Izabeli Roman - długoletniego, zasłuzonego pracownika Biblioteki dotyczący jednego z aspektów Jej pracy...

  W czasie mojej –trwającej już 34 lata- pracy w Bibliotece Filii PŁ a obecnie ATH, miały miejsce 4 awarie związane z żywiołem wody i wszystkie wydarzyły się podczas mojego dyżuru.

   W styczniu 1987 r. byłam nowym młodym pracownikiem Biblioteki. Po dwutygodniowym okresie próbnym i kilku popołudniowych dyżurach spędzonych ze szkolącą mnie koleżanką, Pani Kierownik mgr Halina Góral uznała, że mogę już pracować samodzielnie. Pewnego popołudnia po godz. 16.00 usłyszałam dziwny szum dobiegający z magazynu. Okazało się, że z rury biegnącej nad oknem tryska pod ciśnieniem woda zalewając biurko i regały z książkami. Pierwsza moja myśl: - Zakręcić zawór wody! Biblioteka mieściła się wtedy na I piętrze w budynku dzisiejszego LO im. M. Kopernikaprzy ulicy P. Findera. Obok nas znajdowało się Laboratorium Metrologii i tam właśnie pobiegłam po pomoc. Pan Piotr Borgieł, który szczęśliwym trafem był w pracy, błyskawicznie ocenił sytuację i zawiadomił odpowiednie służby.Tymczasem ja, najszybciej jak mogłam, usuwałam książki z zalanych i zagrożonych regałów. Problem udało się opanować,  a nazajutrz zostałam pochwalona za szybką reakcję i zachowanie „zimnej krwi”.

 Kolejne wydarzenie miało miejsce wiosną 1998 r. w nieistniejącej już Bibliotece Wydziału Inżynierii Włókienniczej i Ochrony Środowiska przy Placu Fabrycznym. Podczas porannego otwierania pomieszczeń zauważyłam, że podłoga w małej czytelni przeznaczonej dla studentów jest dziwnie miękka. Tym razem woda ciekła z rury pod oknem. Wykładzina była mocno zalana i jeden z regałów nasiąknął wodą, co groziło jego przewróceniem się. Zawiadomiłam Dział Techniczny i po chwili niezawodny Pan Marek Płonka z ekipą zapobiegli zagrożeniu. Sytuacja zaniepokoiła ówczesnego prodziekana dr hab. J. Janickiego, który osobiście obejrzał pomieszczenie i pytał o straty.

   Najgroźniejsza i najgorsza w skutkach awaria zdarzyła się 4 stycznia 2016 r. w nowej siedzibie Biblioteki ATH w budynku L. Pełniłam popołudniowy dyżur z Panią mgr Wandą Buczak. Ok. godz. 17.30 odnosiłam książki do magazynu i zauważyłam dużą mokrą plamę na wykładzinie w Czytelni. Kompletnie mnie to zaskoczyło, ponieważ godzinę wcześniej wszystko było w porządku! Gdy otwarłam drzwi okazało się, że cały magazyn jest zalany wodą sięgającą po kostki. To była prawdziwa powódź! Podczas gdy ja alarmowałam o zaistniałym problemie, Pani Wanda rozkładała na podłodze tekturę i zbierała wodę mopem. Sytuacja była poważna, ponieważ w sąsiedztwie magazynu znajduje się transformatorownia i urządzenia elektryczne. Szybko dołączyły do nas panie sprzątaczki, kierownik Dz.Techn. Pan S.Filapek, kanclerz B.Olma oraz panowie z serwisu zabezpieczającego klimatyzację, bo to ona była źródłem wycieku wody. W wyniku awarii ucierpiało kilka drewnianych regałów, kilka książek – najbardziej Atlas środowiska geograficznego Polski, który już zawsze będzie trochę pomarszczony. Tego dnia  zakończyłyśmy pracę dużo później, a moje skórzane mokasyny zakończyły swój żywot…

  W lipcu 2018 r., na 10 minut przed zamknięciem Biblioteki, usłyszałam dziwny dźwięk. To woda kapała z sufitu na metalowy regał. Pomyślałam: „No nie! Znowu?!” Pani Maria Trzopek rezolutnie podstawiła wiaderko w newralgicznym miejscu i  przekładałyśmy książki na biurka, aby nie uległy zamoczeniu. Wezwana ekipa Działu Technicznego sprawnie uporała się z problemem.

 Szczęśliwie dla Biblioteki i zbiorów, wszystkie te zdarzenia miały miejsce podczas (mojego!) dyżuru, a nie po zamknięciu, gdyż wtedy straty mogłyby być ogromne.

    Zastanawiam się tylko czasami, co jeszcze się wydarzy podczas tych trzech lat, które pozostały mi do przejścia na emeryturę…

                                                                                                                              Izabela Roman

 

Darmowa prenumerata elektronicznej wersji Gazety Wyborczej udostępniona została przez Fundację Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl Łatwe podatki (www.pitax.pl).

Dostęp jest możliwy tylko w Czytelni Czasopism.

14 czerwiec 2016
Regulacja należności przelewem bankowym

Uprzejmie informujemy, że została uruchomiona możliwość regulowania zobowiązań finansowych (za przetrzymane i zagubione książki) wobec Biblioteki ATH w formie przelewu bankowego na konto: Bank Pekao SA, nr 91 1240 4142 1111 0010 6786 7230.  Rozliczenie opłat za przetrzymanie książek jest możliwe dopiero po ich zwrocie !!!

Po dokonaniu przelewu Biblioteka otrzymuje informację o wpłacie należności w trzecim dniu roboczym i dopiero wówczas opłaty są rozliczane.

Jeżeli czytelnik ma zadłużenie powstałe z powodu zagubienia książki(ek) oraz nieterminowych zwrotów, powinien wykonać dwa oddzielne przelewy.

Przy regulowaniu należności powstałych w wyniku nieterminowych zwrotów, należy wpisać
w polu przedmiot zapłaty: imię i nazwisko, nr PESEL, "za przetrzymanie".

Przy regulowaniu należności za zagubienie lub zniszczenie książki  w polu przedmiot zapłaty należy wpisać: imię i nazwisko, nr PESEL, "za zniszczenie".

Uwaga!!

Wyżej wymienionych operacji można dokonywać dla opłat naliczonych przez system biblioteczny po 1 stycznia 2016 roku.

 

Czytaj dalej >
15 kwiecień 2014
Nabytki Biblioteki

Uprzejmie informujemy, że nabytki Biblioteki można przeglądać poprzez katalog on-line, w zakładce: Nowości.

Czytaj dalej >