Biblioteka
Akademia Techniczno-Humanistyczna:

43-309 Bielsko-Biała
ul. Willowa 2, bud. L, parter
tel. +48 (33) 8279310
biblioteka@ath.bielsko.pl
(Sekretariat)

tel. +48 (33) 8279284

tel. +48 (33) 8279212
czytelnia@ath.bielsko.pl
(Czytelnia Ogólna)

Pomieszczenia:
001 (prawa strona korytarza):
Wypożyczalnia

010 (lewa strona korytarza):
Dyrekcja 010/16
Czytelnia Czasopism 010/2
Czytelnia Ogólna 010/4
Dział Gromadzenia i Opracowania Zbiorów 010/1
Wypożyczalnia Międzybiblioteczna 010/2
Samodzielne Stanowisko ds. Bibliografii i Bibliometrii 010/15

CPR certification online
BIBLIOTEKA AKADEMICKA ATH
Nasza Biblioteka ma już 50 lat!
Zdjęcie Czytelni przy ulicy Findera pochodzi z połowy lat 70-tych
Nasza Biblioteka ma już 50 lat!
Czytelnia Filii PŁ/ATH przy ulicy Willowej w budynku B z lat 90-tych
Czytelnia Ogólna posiada w swoich zbiorach ok. 34 000 woluminów
W Czytelni Czasopism zgromadzone są czasopisma polskie, zagraniczne i gazety
Księgozbiór Wypożyczalni gromadzony jest nieprzerwanie od 1970 roku i obejmuje książki ze wszystkich dyscyplin wiedzy

1918 – 1921                                      

Nowa wystawa przygotowana w holu Biblioteki ATH przybliża niezwykle zasłużoną dla polskiej geografii, geopolityki - https://niepodlegla.gov.pl/ - postać  Eugeniusza Mikołaja Romera (1871-1954 ) - geografa, geologa, glacjologa, meteorologa, twórcy nowoczesnej kartografii polskiej oraz pionierskiego podziału Polski na regiony klimatyczne. Był profesorem uniwersytetów - Lwowskiego i Jagiellońskiego, członkiem-korespondentem Królewskiego Towarzystwa Geograficznego w Londynie, autorem wielu książek i atlasów, spośród których najważniejsze to Geograficzno-statystyczny atlas Polski (1916), Powszechny atlas geograficzny (1928)  Ziemia i państwo (1929) oraz Regiony klimatyczne Polski (1949).

Romer

Eugeniusz Romer na tle mapy swojego autorstwa. Foto: NAC; polona.pl

Tworząc  - między innymi  - Geograficzno-statystyczny atlas Polski  Romer zaangażował się w wytyczenie i ustalenie granic Polski po latach jej  nieistnienia na mapach świata, czyli w prace mające fundamentalne znaczenie dla odbudowy polskiej państwowości.  Atlas, podobnie jak Wojennopolityczna  mapa Polski, był niezwykle ważnym narzędziem w uzasadnianiu polskich aspiracji terytorialnych na konferencjach pokojowych po Wielkiej Wojnie. Stworzenie tych map w czasie, gdy dla wielu Polska była pojęciem abstrakcyjnym wpłynęło na ostateczny przebieg granic Rzeczypospolitej Polskiej. https://pamiecpolski.archiwa.gov.pl/atlas-mapa-i-rekopisy-eugeniusza-romera/

Eugeniusz Romer był ostatnim geografem rodowodu dziewiętnastowiecznego. Opanował wszystkie dziedziny geografii. Był też  prekursorem rodzimych wydawnictw kartograficznych. W 1921 roku założył instytut kartograficzny Atlas, który w 1924 roku przekształcił się w Zjednoczone Zakłady Kartograficzne i Wydawnicze Książnica–Atlas. https://www.polskieradio24.pl/39/156/Artykul/2447916.

Kolekcję atlasów, map i podręczników autorstwa Eugeniusz Romera można obejrzeć w: https://polona.pl/collections/institutions/11/eugeniusz-romer,

CHOROGRAFIA - KARTOGRAFIA - GEOPOLITYKA

Dopełnienie wystawy stanowią reprodukcje i oryginały map, ciekawych atlasów - również autorstwa Romera  i książki z zakresu historii kartografii, geopolityki  i geografii politycznej.

https://www.youtube.com/watch?v=eqAnz-Mk16I

https://www.youtube.com/watch?v=6cOJ2dVsNyM

Zapraszamy !

 

Darmowa prenumerata elektronicznej wersji Gazety Wyborczej udostępniona została przez Fundację Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl Łatwe podatki (www.pitax.pl).

Dostęp jest możliwy tylko w Czytelni Czasopism.

14 czerwiec 2016
Regulacja należności przelewem bankowym

Uprzejmie informujemy, że została uruchomiona możliwość regulowania zobowiązań finansowych (za przetrzymane i zagubione książki) wobec Biblioteki ATH w formie przelewu bankowego na konto: Bank Pekao SA, nr 91 1240 4142 1111 0010 6786 7230.  Rozliczenie opłat za przetrzymanie książek jest możliwe dopiero po ich zwrocie !!!

Po dokonaniu przelewu Biblioteka otrzymuje informację o wpłacie należności w trzecim dniu roboczym i dopiero wówczas opłaty są rozliczane.

Jeżeli czytelnik ma zadłużenie powstałe z powodu zagubienia książki(ek) oraz nieterminowych zwrotów, powinien wykonać dwa oddzielne przelewy.

Przy regulowaniu należności powstałych w wyniku nieterminowych zwrotów, należy wpisać
w polu przedmiot zapłaty: imię i nazwisko, nr PESEL, "za przetrzymanie".

Przy regulowaniu należności za zagubienie lub zniszczenie książki  w polu przedmiot zapłaty należy wpisać: imię i nazwisko, nr PESEL, "za zniszczenie".

Uwaga!!

Wyżej wymienionych operacji można dokonywać dla opłat naliczonych przez system biblioteczny po 1 stycznia 2016 roku.

 

Czytaj dalej >
15 kwiecień 2014
Nabytki Biblioteki

Uprzejmie informujemy, że nabytki Biblioteki można przeglądać poprzez katalog on-line, w zakładce: Nowości.

Czytaj dalej >