Biblioteka
Akademia Techniczno-Humanistyczna:

43-309 Bielsko-Biała
ul. Willowa 2, bud. L, parter
tel. +48 (33) 8279310
biblioteka@ath.bielsko.pl
(Sekretariat)

tel. +48 (33) 8279284

tel. +48 (33) 8279212
czytelnia@ath.bielsko.pl
(Czytelnia Ogólna)

Pomieszczenia:
001 (prawa strona korytarza):
Wypożyczalnia

010 (lewa strona korytarza):
Dyrekcja 010/16
Czytelnia Czasopism 010/2
Czytelnia Ogólna 010/4
Dział Gromadzenia i Opracowania Zbiorów 010/1
Wypożyczalnia Międzybiblioteczna 010/2
Samodzielne Stanowisko ds. Bibliografii i Bibliometrii 010/15

CPR certification online
BIBLIOTEKA AKADEMICKA ATH
Nasza Biblioteka ma już 50 lat!
Zdjęcie Czytelni przy ulicy Findera pochodzi z połowy lat 70-tych
Nasza Biblioteka ma już 50 lat!
Czytelnia Filii PŁ/ATH przy ulicy Willowej w budynku B z lat 90-tych
Czytelnia Ogólna posiada w swoich zbiorach ok. 34 000 woluminów
W Czytelni Czasopism zgromadzone są czasopisma polskie, zagraniczne i gazety
Księgozbiór Wypożyczalni gromadzony jest nieprzerwanie od 1970 roku i obejmuje książki ze wszystkich dyscyplin wiedzy

Oczekując na rozstrzygnięcie konkursu:

https://www.ath.bielsko.pl/zasiadzie-laweczce-skweru-poetow/
http://bielskobiala.geminipark.pl/nowe-przestrzenie-kultury-w-bielsku-bialej-skwer-poetow-konkurs 

w Bibliotece ATH(Czytelnia Ogólna i hol) zorganizowano prezentację  postaci poetów i ich dorobku literackiego.
O ile informacje o twórczości  i biografiach  Stanisława Goli i Mieczysława Stanclika – poetów związanych przez całe życie z Bielskiem, czy Juliana Przybosia – autora o ogólnopolskiej sławie są dostępne, kompletne i łatwe do uzupełnienia, o tyle postać Kazimiery Alberti  jest powoli odkrywana i przywracana bielskiemu środowisku.

Znana obecnie bardziej jako muza Witkacego  http://www.bielsko.biala.pl/2451,artykul , https://www.youtube.com/watch?v=6-mSGC7QWWY i patronka – od 2000 roku – jednej z ulic w Bielsku niż poetka, Kazimiera Alberti i jej dorobek stały się ostatnio przedmiotem badań naukowych.
,,Z zagadnień biografii i twórczości Kazimiery Alberti‘’ to tytuł rozprawy doktorskiej obronionej 12 grudnia 2017 na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego: http://sbc.org.pl/Content/296926/doktorat3904_Halina_Magiera.pdf
Poetka, urodzona w Bolechowie -  http://www.kuriergalicyjski.com/historia/postacie/88-a/3234-kazimiera-alberti-c-rka-bolechowa – w Galicji, mieszkająca i aktywna w Białej, swój kres życia znalazła w Bari we Włoszech. Tam nadal prowadziła działalność literacką, parała się eseistyką i reportażem. Po raz drugi wyszła za mąż za włoskiego literata Alfo Cocolę. Zmarła 28 maja 1962 roku w Bari. Pisała do końca życia. Spod jej pióra wyszły: „Dusza Kalabrii” (1950), „Sekrety Apulii” (1951), „Magia Liguryjska” (1952), „Kampania, wielki teatr” (1953), „Na sycylijskim wozie” (1953).
 
 We Włoszech  Kazimiera Alberti jest bardziej znana właśnie jako eseistka i reportażystka: https://www.youtube.com/watch?v=KVCfrIHMXyY. W filmie jest mowa o książce L’ANIMA DELLA CALABRIA czyli DUSZA KALABRII. Została ona ponownie wydana we Włoszech w jęz. włoskim w roku 2007. (Pierwsze wydanie miało miejsce w 1950 r.) Tłumaczenia z języka polskiego dokonał Alfo Cocola. Książki nie wydano w języku polskim.

„Kazimiera Alberti, polska poetka, po drugiej wojnie światowej wyemigrowała do Włoch. W okresie wiosenno-letnim roku 1949 odbyła długą podróż po Kalabrii, przemierzając wszystkie jej zakątki,  w większości pieszo. W rezultacie powstał niezwykle przyjemny, wszechstronny, pełen energii, ironii, a zarazem delikatności przewodnik po Kalabrii, napisany w formie reportażu. Podobnie jak klasyk „Old Calabria”, napisanym przez Normana Douglasa, „L’anima della Calabria” to nie jedynie zwyczajny, dużych rozmiarów dziennik podróży. Alberti poszukuje ucieczki od zniszczonego przez wojny XX wieku, a Kalabria, z jej pięknymi krajobrazami, wszechobecnymi symbolami jej tysiącletniej kultury i dynamiki jej teraźniejszości, daje jej ukojenie od traumy okresu wojennego. „L’anima della Calabria” zdołała przywrócić do życia jej zranioną duszę”.

(tłumaczenie ze wstępu do  L’ANIMA DELLA CALABRIA)

 

Darmowa prenumerata elektronicznej wersji Gazety Wyborczej udostępniona została przez Fundację Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl Łatwe podatki (www.pitax.pl).

Dostęp jest możliwy tylko w Czytelni Czasopism.

14 czerwiec 2016
Regulacja należności przelewem bankowym

Uprzejmie informujemy, że została uruchomiona możliwość regulowania zobowiązań finansowych (za przetrzymane i zagubione książki) wobec Biblioteki ATH w formie przelewu bankowego na konto: Bank Pekao SA, nr 91 1240 4142 1111 0010 6786 7230.  Rozliczenie opłat za przetrzymanie książek jest możliwe dopiero po ich zwrocie !!!

Po dokonaniu przelewu Biblioteka otrzymuje informację o wpłacie należności w trzecim dniu roboczym i dopiero wówczas opłaty są rozliczane.

Jeżeli czytelnik ma zadłużenie powstałe z powodu zagubienia książki(ek) oraz nieterminowych zwrotów, powinien wykonać dwa oddzielne przelewy.

Przy regulowaniu należności powstałych w wyniku nieterminowych zwrotów, należy wpisać
w polu przedmiot zapłaty: imię i nazwisko, nr PESEL, "za przetrzymanie".

Przy regulowaniu należności za zagubienie lub zniszczenie książki  w polu przedmiot zapłaty należy wpisać: imię i nazwisko, nr PESEL, "za zniszczenie".

Uwaga!!

Wyżej wymienionych operacji można dokonywać dla opłat naliczonych przez system biblioteczny po 1 stycznia 2016 roku.

 

Czytaj dalej >
15 kwiecień 2014
Nabytki Biblioteki

Uprzejmie informujemy, że nabytki Biblioteki można przeglądać poprzez katalog on-line, w zakładce: Nowości.

Czytaj dalej >